جمعیت توسعه علمی ایران- اخبار مجلات علمی و خبرگزاری‌ها
دستگاه منبع نور سرد ال‌ای دی در کشور بومی سازی شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/7/12 | 

دستگاه منبع نور سرد ال‌ای دی در کشور بومی سازی شد

تفاوت قیمتی ۳۸۰ میلیون تومانی دستگاه ایرانی با مشابه خارجی

نیما دانش در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری مازندران در ارتباط با فعالیت شرکت نیما طب دانش مرکز استان مازندران و اقداماتی که نخبگان این مجموعه برای توسعه ساخت فعالیت‌های آزمایشگاهی و تشخیصی و حتی درمانی انجام داده‌اند، اظهار کرد: دستگاه منبع نور سرد برای عمل‌های جراحی و آندوسکوپی مورد استفاده ‌می‌شود.

وی با اعلام اینکه نور این دستگاه از ال‌ای دی است، تصریح کرد: دستگاه‌های موجود در بازار از لامپ هالوژن و زنون استفاده شده که حرارت زیادی دارد.

این تولید کننده منبع نور سرد ال‌ای‌دی خاطر نشان کرد: دستگاه تولیدی ما به دلیل عملکرد مناسب تر مورد توجه مراکز درمانی در استان مازندران قرار گرفته است.

وی در ارتباط با معایب دستگاه‌های موجد در بازار که نور گرم تولید می‌کند،افزود: نور گرم وقتی وارد بدن می‌شود باعث سوختی بافت شده و از طرفی حرارت باعث رشد باکتری در بدن می‌‌شود.

دانش یادآور شد: وقتی دستگاه با نور سرد و بدون حرارت وارد بدن شود دید پزشک را افزایش داده و آسیب احتمالی برای فرد تحت درمان ندارد.

وی با اعلام اینکه این دستگاه کاملا بومی سازی شده است، افزود: در حال حاضر همه مراکز درمانی استان مازندران از این دستگاه استفاده کرده و حتی برای معاینات گوش، حلق و بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین در جراحی‌ها، لاپارسکوپی و آندوسکوپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نخبه مازندران با اعلام اینکه این دستگاه مشابه خارجی دارد اما در استان مازندران بومی سازی شده است، افزود: هزینه دستگاهی که از آلمان وارد کشور می‌شود بسیار سنگین است.

وی اضافه کرد: قیمت دستگاه خارجی حدود ۴۰۰ میلیون تومان است که ما با قیمت تمام شده ۲۰ میلیون تومان آن را در استان مازندران بومی سازی کردیم که با کیفت دستگاه خارجی برابر می‌کند.

دانش با اشاره به اینکه استقبال از این دستگاه تا حدودی مناسب بوده است، افزود: اما برخی وارد کنندگان برای جلوگیری از ورود این دستگاه به مراکز درمانی مقاومت می‌کنند و به نوعی تبلیغ کننده دستگاه خارجی هستند و سود آنها از فروش دستگاه خارجی بیشتر است.

وی با انتظارش از مسئولان استان را حمایت از تولید دستگاه داخلی اعلام کرد و افزود: حداقل از مراکز درمانی دولتی انتظار داریم که در زمان اعلام نیاز اولویت اصلی آنها تولید داخل باشد، تاکید بنده درباره خرید این دستگاه این است که هیچ تفاوت کیفیتی بین دستگاه تولیدی ما با دستگاه خارجی ندارد و تنها تفاوت آن قیمت تمام شده بسیار ارزانتر ما نسبت به محصول مشابه خارجی است.

این نخبه مازندران با اشاره به گارانتی دو ساله و خدمات پس از فروش پنجساله این دستگاه، افزود: تا دو سال پس از فروش اگر لامپ دستگاه بسوزد دستگاه جایگزین جدید در اختیار خریدار قرار می‌دهیم و تا پنج سال هم خدمات پس از فروش رایگان به استفاده کننده این دستگاه از شرکت نیما طب دانش داده می‌شود.

وی در ارتباط با خدمات پس از فروش دستگاه‌های خارجی، افزود: این دستگاه خدمات رسمی نداشته البته تعمیرات این دستگاه در تهران انجام می‌شود که حضور در تهران و انتقال دستگاه مشکلات خاص خودش را دارد.

دانش اضافه کرد:دستگاه‌های خارجی طوری طراحی شده که اگر قطعه‌ای از دستگاه خراب شود باید به کشور تولید کننده  منتقل شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران این دستگاه مورد حمایت مادی و معنوی سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران قرار گرفته است و به واسطه حمایت های این سازمان  در بسیاری از مراکز درمانی استان فعالیت های تعمیراتی دستگاهای بیمارستانی را انجام می دهد.

منبع :
http://www.stnews.ir/content/news/۹۱۱۶۹/%D۸%AF%D۸%B۳%D۸%AA%DA%AF%D۸%A۷%D۹%۸۷-%D۹%۸۵%D۹%۸۶%D۸%A۸%D۸%B۹-%D۹%۸۶%D۹%۸۸%D۸%B۱-%D۸%B۳%D۸%B۱%D۸%AF-%D۸%A۷%D۹%۸۴%E۲%۸۰%۸C%D۸%A۷%DB%۸C-%D۸%AF%DB%۸C-%D۸%AF%D۸%B۱-%DA%A۹%D۸%B۴%D۹%۸۸%D۸%B۱-%D۸%A۸%D۹%۸۸%D۹%۸۵%DB%۸C-%D۸%B۳%D۸%A۷%D۸%B۲%DB%۸C-%D۸%B۴%D۸%AF-%D۸%AA%D۹%۸۱%D۸%A۷%D۹%۸۸%D۸%AA-%D۹%۸۲%DB%۸C%D۹%۸۵%D۸%AA%DB%۸C-۳۸۰-%D۹%۸۵%DB%۸C%D۹%۸۴%DB%۸C%D۹%۸۸%D۹%۸۶-%D۸%AA%D۹%۸۸%D۹%۸۵%D۸%A۷%D۹%۸۶%DB%۸C-%D۸%AF%D۸%B۳%D۸%AA%DA%AF%D۸%A۷%D۹%۸۷-%D۸%A۷%DB%۸C%D۸%B۱%D۸%A۷%D۹%۸۶%DB%۸C-%D۸%A۸%D۸%A۷-%D۹%۸۵%D۸%B۴%D۸%A۷%D۸%A۸%D۹%۸۷-%D۸%AE%D۸%A۷%D۸%B۱%D۸%AC%DB%۸C

نشانی مطلب در وبگاه جمعیت توسعه علمی ایران:
http://iasd.ir/find.php?item=1.65.543.fa
برگشت به اصل مطلب