جمعیت توسعه علمی ایران- اخبار علمی
گردش مالی موسسات کنکور باعث مقاومت آنها در برابر حذف کنکور است

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۲۵ | 
سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: موسسات برگزاری کلاس های کنکور دارای گردش مالی بسیار زیادی هستند و این گردش مالی باعث مقاومت آنها در برابر حذف کنکور خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، امیررضا شاهانی با بیان اینکه مسئله حذف کنکور از ابعاد مختلفی قابل بررسی است، گفت: در آزمون سراسری سال ۹۶ کمتر از ۹۰۰هزار شرکت کننده وجود داشت که از این تعداد، ۵۹۰هزار نفر متقاضی ورود به دانشگاه در گروه علوم تجربی بودند این موضوع به خوبی نشان‌دهنده علاقه داوطلبان به چند رشته خاص گروه علوم تجربی است.

وی افزود: بنابراین می توان گفت که لزوم برگزاری کنکور در رشته هایی که صندلی خالی دارد کمرنگ تر شده است اما برای رشته های پرمتقاضی باید یک مکانیزم ورودی به دانشگاه ها وجود داشته باشد تا براساس این مکانیزم، استعدادیابی صورت گرفته و دانش‌آموزان قویتر بتوانند وارد دانشگاه شوند.

سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز به خاطر علاقه شدید دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه، مدارس غیرانتفاعی، استعدادهای درخشان، نمونه و آموزشگاه های برگزاری کلاس های کنکور شکل گرفته و در حال توسعه هستند، اظهار داشت: این آموزشگاه ها علاوه بر دریافت مبالغ هنگفتی از داوطلبان و خانواده های آنها، دانش‌آموزان را صرفا با تکنیک‌های تست‌زنی آشنا می کنند و مفاهیم را آموزش نمی دهند.

شاهانی خاطرنشان کرد: بر این اساس امروز دانشجویان کم ‌سواد در دانشگاه ها داریم چراکه هدف آموزشگاه ها تنها قبولی در کنکور است. به نظر می رسد با حذف کنکور، این مسئله بتواند حل شود.

وی افزود: البته موسسات کنکور دارای گردش مالی بسیار زیادی هستند و این گردش مالی باعث مقاومت آنها در برابر حذف کنکور خواهد بود.

سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد با اشاره به مضرات دیگر آموزشگاه های برگزاری کلاس های کنکور گفت: این آموزشگاه ها فشار و استرس زیادی به خانواده ها و داوطلبان وارد کرده و متاسفانه سلامت جوانان به دلیل استرس بالای ورود به دانشگاه در معرض خطر است که باید چاره‌ای اندیشید.

شاهانی عنوان کرد: با وجود اینکه برخی از مشاورانی که امروزه در این مراکز در حال فعالیت هستند، سواد و تخصص لازم برای این کار را ندارند با این حال تعیین‌کننده اصلی رشته تحصیلی داوطلبان هستند.

وی اضافه کرد: این یک معضل جدی است و باید راهکاری برای آن یافت به نظر می رسد حذف کنکور می تواند به این موضوع کمک کند.

سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برخی طرح های جایگزین کنکور گفت: آموزش و پرورش با برنامه‌ریزی های لازم، می تواند برگزاری آزمون های کشوری در دوره متوسطه را جایگزین کنکور سراسری کند تا دانش‌آموزان با مفاهیم درسی بیشتر آشنا شوند.

نشانی مطلب در وبگاه جمعیت توسعه علمی ایران:
http://iasd.ir/find.php?item=1.64.217.fa
برگشت به اصل مطلب