جمعیت توسعه علمی ایران- خبرهای جمعیت
دکتر سید هادی مرجایی رحلت استاد فرزانه جامعه شناسی تسلیت گفت

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/7/28 | 

در سوگ استاد فرزانه جامعه شناسی

مهر سال ۱۳۶۷ سی دو سال پیش به عنوان دانشجوی دوره کارشناسی رشته جامعه شناسی در کلاس درس تاریخ جامعه شناسی استاد دکتر توسلی در کلاس ۱۳ دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در بهارستان (باغ نگارستان فعلی) شاگردی در محضر استاد توسلی را آغاز نمودم. اولین تحقیق کلاس درس تلخیص ۱۲۰۰ صفحه کتاب مقدمه ابن خلدون و مرور زندگی اولین جامعه شناس قرن ۱۵ بود. انا لله و انا الیه راجعون 
مهر سال ۱۳۶۷ سی دو سال پیش به عنوان دانشجوی دوره کارشناسی رشته جامعه شناسی در کلاس درس تاریخ جامعه شناسی استاد دکتر توسلی در کلاس ۱۳ دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در بهارستان (باغ نگارستان فعلی) شاگردی در محضر استاد توسلی را آغاز نمودم. اولین تحقیق کلاس درس تلخیص ۱۲۰۰ صفحه کتاب مقدمه ابن خلدون و مرور زندگی اولین جامعه شناس قرن ۱۵ بود. 
این اولین استاد و اولین کلاس و اولین درس و اولین کنفرانس چنان بر دل و روح این شاگرد جامعه شناسی تاثیر گذار بود که الان هم که هست فکر می کنم در حال ارائه کنفرانس در محضر استاد توسلی و مرور شرح زندگی ابن خلدون هستم. 
دکتر توسلی برای ما پل ارتباطی بین نسل قبل و بعد جامعه شناسی بود. از یک سو از ایشان خبر از دکتر صدیقی پیشکسوت جامعه شناسی می گرفتیم و از سوی دیگر مروری بر زوایای زندگی دکتر شریعتی دوست دیرین دکتر توسلی خصوصا در ایام دوران همدوره بودنشان در فرانسه را جویا می شدیم. 
اولین بار بود که از دکتر توسلی می شنیدیم که دکتر شریعتی جامعه نگر خوبی بود تا جامعه شناس کلاسیک. 
هوش و ذکاوت و استعداد دکتر توسلی و تسلط بی نطیر ایشان بر نظریه های جامعه شناسی مثال زدنی بود. معیار شناخت نظریه ها بود. 
عضویت دکتر توسلی در انجمن های بین المللی در دهه ۶۰ و رفت و آمدهای بین المللی ایشان برای ما حکم هوای تازه و خبر جدید از جامعه بین الملل داشت. 
همکاری ها با استاد توسلی برای ما حکم تبرک داشت. چندین طرح و پروژه و در نهایت حضور ایشان در تیم پایان نامه دکتری و حشر و نشرمان تا این اواخر زندگی ما را مملو از پایداری ارتباط استاد و شاگردی نموده بود. 
شعار استاد توسلی در خصوص شناخت جامعه ایرانی و برون رفت از مشکلات و گرفتاری ها همیشه این بود باید بیشتر کار کنیم. بیشتر بجوییم. بیشتر بکاویم. 
استاد توسلی چراغ روشنی بود برای جامعه شناسی ایران تا راه را گم نکند و عمیق و اصیل بجوید. با این نگاه انجمن جامعه شناسی ایران را بنیان نهاد و چندین سال در به بار نشستن آن کوشید و الان به عنوان چشم و چراغ جامعه شناسی ایران چل چراغی روشن گشته است. 
دکتر توسلی تاثیرات عمیقی بر شاگردان اش می گذاشت و هر کسی در طول زندگی دانشجویی از این استاد والامقام درسی و خط فکری عمیقی را می گرفت و سرمشق سالیان سال کوشش و تلاش اش می ساخت. 
در دوره تصمیم های سخت و نفس گیر جامعه ایرانی در دهه ۶۰ شجاعت و رسالت تاریخی بی نظیری از خود هم برای دفاع از جامعه شناسی ایران در شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم در امضای نامه های سرنوشت ساز برای تعالی تصمیم سازی مسولین نظام از خود به جا گذاشت و البته هزینه اش را هم پرداخت. اما در آن هنگامه درس بزرگی به شاگردانش آموخت. دکتر توسلی درک و شعور اش از مشکلات جامعه ایرانی و طرح ان در کلاس های درس و رسالت خود در فعالیت های سیاسی اش را از دست نداد. استاد زنده ای بود و نگران! نگرانی مبارکی که او را دلسوز و عاشق ایران می نمود. برای جستجوگران راه توسعه ایران مشی علمی و حرفه ای دکتر توسلی چراغ راه بود. نه آنچنان تند می رفت که تلاش اش نابهنگام خاموش شود و نه محافظه کار بود که خاموش اش پنداری. استاد توسلی فرصت زیادی را گذاشت تا به هزار دستان جامعه شناسی ایران تبدیل شود. هزاران دانشجویی که الان هر کدام توسلی های جدیدی هستند و نگران اینده ایران! 
 

رحلت این استاد بزرگوار را به همه دانشجویان استاد و آموزش عالی ایران تسلیت عرض می نمایم و علو درجات و مراتب برای ایشان در پیشگاه احدیت  آرزومندم. 

بدرود استاد نگران آینده ایران بدرود - مرجائی ۲۵ مهر ۱۳۹۹

فایل PDF روزنامه اطلاعات را از اینجا دریافت کنید.

نشانی مطلب در وبگاه جمعیت توسعه علمی ایران:
http://iasd.ir/find.php?item=1.108.547.fa
برگشت به اصل مطلب