بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار انجمن::
کمیته علمی::
نقد و بررسی سیاست ها ::
کارگروه اقتصاد دانش::
اخبار علمی::
کتابخانه مجازی::
عضویت ::
آلبوم تصاویر::
پیوندها::
ارتباط با ما ::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
پیام ویژه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب بخش
:: برگزاری نشست مشترک کمیسیون آموزش مجلس و مسئولان وزارت علوم
:: دو انگیزه مهم دانش آموختگان از مهاجرت اعلام شد
..
کتابحانه مجازی

AWT IMAGE

..
الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

AWT IMAGE

..
ساخت اقتصاد دانش در ایران

AWT IMAGE

..

AWT IMAGE

  AWT IMAGE

 
:: آخرین اخبار از تولیدات علمی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۵/۶ | 

   آخرین اخبار از تولیدات علمی

 AWT IMAGE بر اساس گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC )، دکتر جعفر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC ) در مورد پیشرفت های تولید علم کشور های خاورمیانه گفت: کشور های ایران و ترکیه به همراه تعدادی از کشور های عربی سهم خود را از برونداد های علمی جهان در دهه اخیر افزایش داده اند.

  به گفته دکتر مهراد داده های که از پایگاه های استنادی استخراج می شود، نتایج مربوطه نشان می دهد که این کشورها یک روند رو به رشد پژوهشی را طی می کنند.

  وی ادامه داد: گرچه باید پذیرفت که علیرغم وجود تعداد زیادی از این کشور ها با منابع غنی در منطقه، هنوز درصد کمی از برونداد های علمی جهان به خاورمیانه تعلق دارد. به عبارت دیگر، این واقعیت را می پذیرم که در 10 سال اخیر برونداد های علمی کشور های منطقه تنها از 2 درصد به 4 درصد افزایش یافته است. مورد ایران و ترکیه در بین کشور های منطقه از نظر شتاب علمی و نرخ رشد تولیدات علمی یک استثنا می باشد.

  سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC ) ضمن پرداختن به تولیدات علمی منطقه خاورمیانه و مقایسه آن با آمریکا گفت: سهم ایالات متحده از پژوهش های علمی جهان در طول یک دهه از 40 درصد به 29 درصد کاهش یافته است. در حالیکه منطقه خاورمیانه سهم خود را به نسبت افزایش داده است.

  سرپرست ISC افزود: مطالعات ما نشان می دهد که کشور هایی دارای بهترین عملکرد پژوهشی هستند که پیشینه طولانی در پژوهش های علمی دارند. منطقه خاورمیانه برونداد غیر یکپارچه دارد و تولیدات علمی این کشور ها با هم برابر و قابل مقایسه نیست.

  دکتر مهراد گفت: ایران حدود یک چهارم از برونداد های علمی این منطقه را در اختیار دارد. در دنیای عرب تنها مصر، عربستان سعودی و اردن با هم بیش از 90 درصد انتشارات پژوهشی را در میان سایر کشور های عربی به خود اختصاص داده اند.

  به گفته دکتر مهراد در دهه اخیر علاوه بر منطقه خاورمیانه، آمریکای لاتین نیز از نظر علمی با سرعت در حال توسعه است.

  سرپرست ISC گفت: کشورهای خاورمیانه اصولا از نظر فعالیت های پژوهشی ضعیف هستند اما از نظر سنت های فکری قوی، که در این بین ایران و مصر در رأس این کشورها قرار دارند. ایران و ترکیه بر روی پژوهش های علمی سرمایه گذاری زیادی کرده اند بدون اینکه از قبل پایه پژوهشی محکمی داشته باشند.

  دکتر مهراد معتقد است گرچه تعدادی از کشورهای خاورمیانه در حوزه آموزش عالی و تحقیقات علمی سرمایه گذاری های کلانی انجام داده اند مانند قطر، عربستان و امارات در 5 سال گذشته، اما توسعه علمی در این کشورها یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. بسیاری از سیاست های پژوهش علمی این کشورها که دارای منابع غنی هستند در جهت ایفای نقش در سطح جهانی تنظیم شده اند و در طول 15 تا 20 سال آینده به نظر می رسد این کشورها بتوانند به سطح پژوهشی قابل توجهی توسعه یابند.

  ایران بیشترین پیشرفت را در ثبت مقاله در ISI دارد

  بر اساس گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC )، رئیس مرکز منطقه ای در ارتباط با آخرین خبر تولیدات علمی توسط دانشمندان و پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران که از پایگاه استنادی ISI استخراج شده است گفت: ایران از جمله کشورهایی می باشد که بیشترین پیشرفت را در تعداد مقالات علمی منتشر شده در مجلات که در ISI ثبت و نمایه سازی می شوند به خود اختصاص داده است.

  دکتر مهراد افزود: ایران از اول سال میلادی تا کنون (ماه ژوئیه) تعداد 11886 مقاله در ISI به ثبت رسانیده است. این رقم در ماه ژوئن 9586 مقاله و در ماه می 7834 مقاله بود.

  سرپرست ISC خاطرنشان کرد: ایران به یقین عملکرد علمی خود را توسعه و رشد بخشیده است و این رشد دارای نرخی است که تقریبا با نرخ کشور ترکیه رقابت می کند.

  وی افزود: متاسفانه سهم درصد تولیدات ناخالص داخلی که به تحقیق و توسعه اختصاص داده می شود در مقایسه با سایر کشور ها اندک است و این موضوع با اهمیتی است که دولت یازدهم باید چاره جویی کند.

  به گفته دکتر مهراد، در بین کشور های منطقه ترکیه بودجه ای را که در سال 2009 به تحقیق و توسعه اختصاص داده، نسبت به سال 1999 تقریبا 6 برابر نموده و هم اکنون این کشور بودجه بیشتری را به این امر اختصاص می دهد.

  رئیس مرکز منطقه ای ادامه داد: وضعیت تونس نیز درخور توجه است. کشور تونس توانسته درصد تولیدات ناخالص داخلی که به تحقیق و توسعه اختصاص داده می شود را از 3/ . ( سه دهم درصد) در سال 1996 به 25/1 ( یک و بیست و پنج صدم) درصد در سال 2009 افزایش دهد.

  به گفته دکتر مهراد: حفظ وضعیت کنونی و رقابت بیشتر با کشور های تولید کننده علم مستلزم توجه جدی دولت به امر پژوهش است.

  سرپرست ISC خاطرنشان کرد: در حالیکه میزان تولیدات علمی ایران در ISI در این بازه زمانی 11886 مقاله است، ترکیه موفق به تولید 12210 مقاله در مجلات معتبر بین المللی شده است. ارقام مزبور، ایران و ترکیه را به ترتیب در جایگاه 20 و 19 تولید علم جهان نشانده است.

  وی ادامه داد: در بین کشور های تولید کننده علم و از قاره آسیا تنها کشور های چین، هندوستان، کره جنوبی و تایوان به ترتیب با تولید 109583 مقاله، 26685 مقاله، 24826 مقاله و 14298 مقاله نسبت به ایران و ترکیه پیشی گرفته اند. رتبه این کشور های آسیایی به ترتیب 2، 11، 12 و 15 می باشد.

  دکتر مهراد تصریح کرد: جایگاه برزیل نیز در بین کشور های تولید کننده علم که در ISI جایگاه بلندی را به خود اختصاص داده است درخور توجه است. برزیل با تولید 18219 مقاله و با رتبه 14 به عنوان یک کشور نو ظهور علمی با سایر کشور های پیشرفته در رقابت است.

  وی ادامه داد: گرچه ایران تا این بازه زمانی در رتبه 20 جهان قرار دارد، اما باید به این نکته توجه کنیم که کشور های پیشرفته دیگری مانند بلژیک، دانمارک، اتریش، نروژ، سنگاپور و فنلاند از نظر تولید علم بعد از جمهوری اسلامی ایران قرار دارند. رتبه رژیم غاصب صهیونیستی با تولید 6819 مقاله، 26 می باشد.

  دکتر مهراد در پایان به این نکته نیز اشاره کرد که در بین 30 کشور برتر تولید کننده علم بر اساس مستندات ISI ، بجز کشور های ترکیه و ایران هیچ کشوری از کشورهای اسلامی وجود ندارد و ایران و ترکیه از نظر تولید علم در راس کشور های منطقه و اسلامی قرار دارند.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 2152 بار   |   دفعات چاپ: 653 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 92 بار   |   0 نظر
جمعیت توسعه علمی ایران Iranian Association for Scientific Development
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 51 queries by YEKTAWEB 3755