:: انعقاد ۸ هزار و ۴۰۰ قرارداد ارتباط با صنعت در دانشگاه‌های کشور ::
 | تاریخ ارسال: 1399/7/5 | 

انعقاد ۸ هزار و ۴۰۰ قرارداد ارتباط با صنعت در دانشگاه‌های کشور

دکتر محمد سعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین جشنواره تجلیل از سربازان برگزیده مامور در این وزارت گفت: هم‌اکنون حدود ۸ هزار و ۴۰۰ قرارداد ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها منعقد شده که ارزش آن به بیش از ۲۰۰۰ میلیارد می‌رسد. انتظار ما از نیروهای امریه در دانشگاه‌ها، کمک به ساماندهی قراردادها، کنترل پروژه ها و رسیدگی به امور مربوط به آنها است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، نخستین جشنواره تجلیل از سربازان برگزیده مامور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت برخط از سوی مرکز نظارت، پیگیری و امور مشمولین مرکز جذب اعضای هیئت‌علمی وزارت علوم و با حضور دکتر محمدرضا رضوان طلب، رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، دکتر اباصلت خراسانی، مدیر کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم، دکتر محمد سعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، سردار محمود چهارباغی، فرمانده اسبق توپخانه نیروی زمینی سپاه و از فرماندهان حاضر در جبهه مقاومت، سید مصطفی رضوانی، مدیر نظارت، پیگیری و امور مشمولین مرکز جذب اعضای هیئت‌علمی وزارت علوم و جمعی از همکاران امریه ستادی و دانشگاهی وزارت علوم برگزار شد.
دکتر محمدرضا رضوان طلب، رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در این مراسم با اشاره به تاریخ انقلاب و دفاع مقدس به تاثیر جلوگیری از تحریف دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: دشمن امروز این شبهه را مطرح می کند که کسانی در زمان خودشان اینگونه تشخیص داده اند ولی ما امروز می خواهیم طور دیگری زندگی کنیم. این حرفی است که امروز سعی می کنند از زبان جوانان ما بگویند. این شبهه در ابتدای اسلام هم وجود داشت. بعد از پیامبر اکرم و بعد از حادثه کربلا عده ای می‌گفتند: برخی از مسلمانان در زمان خود جنگیده اند اما ما می‌خواهیم زندگی خود را داشته باشیم. جدا کردن نسل اول انقلاب از نسل‌های بعدی سیاستی است که در ابتدای اسلام توسط اموریان دنبال شده تا بین نسل های مختلف گسست ایجاد بکنند. اگر ما به این سیاست تن بدهیم خسارت اصلی به خود ما می‌رسد. امروز اگر خود را از نسل اول انقلاب جدا بکنیم خسارت اصلی به خود ما می‌رسد نه انقلاب چرا که به یاری خدا انقلاب اسلامی سیر خودش را طی می‌کند.
رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم با تاکید بر اینکه ضد انقلاب امروز تمرکز خود را بر نسل جوان انقلاب قرار داده خاطرنشان کرد: هفته دفاع مقدس برای این است که به نسل جدید بگوییم کسانی که دشمن را شناختند و به ولایت مستمسک شدند خودشان را نجات دادند. خودشان معنایی پیدا کردند. کسی که نتوانست خود را به امام حسین برساند و حسینی شود خودش در نهایت ضرر کرد. سردار شهید سلیمانی برای من در یک جمله کلیدی ایشان تجلی یافته است که گفته اند: شما اگر می خواهید موفق شوید بایستی قبل از همه قلبتان با ولایت صاف باشد.
وی در پایان افزود: اگر سردار سلیمانی اینگونه در قلب ها قرار دارد علتش خلوص و ایمانش به ولایت بوده است. کسی را که خدا بخواهد عزیز کند هیچکس نمی تواند او را به زیر بکشد و هر کس را که خدا بخواهد پایین بیاورد هیچکس نمی تواند اورا بالا نگه دارد. امروز منشاء بسیاری از مشکلات ما داخلی است و یا اینکه هدف دشمن این است که از منشأ داخلی استفاده کند. اینکه امروز آمریکا به این ذلت افتاده که در شورای امنیت هم دیگر کسی به حرفش گوش نمی کند ثمره اقتداری است که فرماندهان رشید ما از کشور به نمایش گذاشته اند.

بهره گیری از تخصص ۵۰۰ نیروی امریه در وزارت علوم و دانشگاه ها
دکتر اباصلت خراسانی، مدیر کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم نیز در این نشست با تشکر از دکتر رضوان طلب بابت به کارگیری نیروهای امریه وزارت علوم در مسیر پژوهش و فناوری گفت: همان‌طور که رهبری فرمودند امروزه نوع خدمت سربازی باید به سمت علم و فناوری و ارتباط با صنعت و جامعه حرکت کند. این حرکت بسیار مقدس و مبارکی است. در این فرصت از سربازان عزیز تشکر می کنم؛ ما سربازان عزیز را سرمایه‌های اصلی سازمان خود می دانیم. امروز حدود ۵۰۰ نفر نیروی امریه در وزارت علوم و دانشگاه فعالیت می کند. عمده این نیروها، از افراد دارای تخصص و تحصیلکرده هستند چرا که در گزینش آنها دقت و سختگیری بسیاری صورت گرفته است.
مدیر کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم با اشاره به همکاری بخش‌های مختلف اداری، ارتباط با صنعت و مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم در بهره‌گیری از نیروهای امریه اظهار داشت: خوشبختانه مرکز جذب توانست به‌کارگیری نیروهای امریه در این وزارت خانه را به عنوان یک نهاد تعریف کند. ایجاد یک سیستم بسیار سخت‌تر از توسعه آن است. همکاران امریه ما این نکته را مدنظر داشته باشند که در وزارتخانه‌ای فعالیت می‌کنید که یکی از افتخارات کشور است و با کمک مجموعه چند صد دانشگاه، بار تولید، توزیع و مصرف علم در جامعه را برعهده گرفته است. افتخارات وزارت علوم در سایه ۳ ضلع اصلی کسب شده است. یک ضلع اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، ضلع دوم همکاران و کارکنان ما که شما همکاران امریه نیز جزئی از این ضلع هستید و ضلع سوم نیز دانشجویان هستند.
وی در پایان سخنان خود با اشاره به حضور سربازان کشور در مسیر رشد علم و پژوهش خاطرنشان کرد: بعد از جنگ و به خصوص در سال‌های اخیر شاهد این بودیم که سربازان فقط در امر دفاع و مقاومت حضور نداشتند و در صحنه های علمی نیز خوش درخشیدند و امروز در زمان صلح، در مسائل دانشجویی، پژوهش و علم خوش می درخشند. این درخشش برای کشور ما افتخار و فرصتی است که این سرمایه ها را سازماندهی و مدیریت کنیم. سربازی راهبردی ترین دوره زندگی فرد است چرا که دوره مهاجرت از تحصیل به کار می باشد. چه بهتر که این دوره انتقال، در محیطی تخصصی و مرتبط با تخصص و شغل سرباز باشد. خوشبختانه دانشگاه ها از این اقدام یعنی به‌کارگیری نیروهای امریه بسیار استقبال کرده اند. روز سرباز را به شما عزیزان امریه تبریک می گویم و امیدوارم بتوانیم در وزارت علوم و دانشگاه ها پشتیبان خوبی برای شما باشیم.

 

انعقاد ۸ هزار و ۴۰۰ قرارداد ارتباط با صنعت در آموزش عالی
دکتر محمد سعید سیف نیز در این مراسم ضمن تبریک روز سرباز به دوستان امریه این وزارت، با اشاره به مسیر طی شده اظهار داشت: مسیر طولانی ای را در زمینه استفاده از تخصص نیروهای علمی پشت سر گذاشته ایم. سال ۱۳۶۶ و در زمان جنگ تصویب شد که دانشجویان بایستی۶ ماه به جبهه اعزام شوند. این نیروها در بخش های مختلفی مثمر ثمر بودند. زمانی بود که ما حتی مشکل نداشتن سیم‌خاردار را داشتیم. خوشبختانه تیم های دانشجویی کمک می‌کردند تا صنایع دفاعی ما بتوانند از اولین قدم ها یعنی ساخت خمپاره شروع کنند و تا امروز به این درجه از خودکفایی برسند. دانشجویان سبب ایجاد نوعی اعتماد به نفس در صنایع دفاع و دیگر صنایع کشور شدند. دانشگاه‌ها بسیار از طرح بکارگیری نیروهای امریه پژوهشیار استقبال کردند. امروز دانشگاه به نیروی انسانی جدید و با کیفیت نیاز دارد. امیدواریم بتوانیم به کمک عملکرد شما در ستاد و دانشگاه‌ها، عملکرد و کارنامه خوبی از خود به جا بگذاریم و ستاد کل را مجاب کنیم که این مسیر، مسیر بهتری برای خدمت سربازی بوده و بایستی گسترش پیدا کند.
مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بخش ارتباط با صنعت خاطرنشان کرد: امیدواریم نیروهای امریه در بخش ارتباط با صنعت نیز به یاری ما بیایند. انتظار ما از دانشگاه‌ها نیز این است که نیروها را در همین جهت استفاده بکنند. مبحث قراردادهای ارتباط با صنعت، بحث بسیار حساسی است. امروز حدود ۸ هزار و ۴۰۰ قرارداد ارتباط با صنعت در دانشگاه ها منعقد شده است. تعداد زیادی از این قراردادها با خود مراکز نظامی، وزارت دفاع و نیروهای مسلح بسته شده است و ارزش آن بیش از ۲۰۰۰ میلیارد است. یکی از انتظارات ما این است که نیروهای امریه در دانشگاه‌ها، به ساماندهی قراردادها و کنترل پروژه‌ها و رسیدگی امور مربوط به آنها کمک کنند. به عنوان نمونه در روزهای گذشته ۱۳ قرارداد بزرگ با وزارت نفت منعقد شد که به گفته خود مسئولان وزارت نفت، با این قراردادها حدود ۵۰ درصد از میادین نفتی کشور به دانشگاه‌ها سپرده می شود. وظیفه دانشگاه ها در این بخش افزایش برداشت و کارایی میادین خواهد بود.
دکتر سیف در ادامه افزود: در دانشگاه‌های کوچک‌تر نیز بایستی به مسئله مأموریت گرایی توجه شود. از دانشگاه ها می خواهیم که نیروهای امریه خود را در جهت استفاده از مزیت های استانی و برطرف کردن مشکلات استانی شناسایی و به خدمت بگیرند. نیروهای امریه می توانند کمک بزرگی برای حل مشکلات و استفاده از مزیت‌های استان ها باشند. تلاش ما این است که بتوانیم به بهترین شکل از تخصص نیروهای امریه استفاده کنیم. انشاءالله گزارش این دستاوردها نیز اعلام می‌شود تا ثمرات آن برای دیگر دستگاه ها و جامعه مشخص شود.
سردار محمود چهارباغی، فرمانده اسبق توپخانه نیروی زمینی سپاه نیز در این نشست به مرور تاریخچه انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا شمارش معکوس براندازی انقلاب اسلامی را شروع کرده و امروز بعد از چهل و چند سال همچنان شاهد آن هستیم. آنها از انواع و اقسام روش ها از نفوذ در سیستم های بالادست تا ورود به بحث های قومیتی و حتی اقدام مستقیم نظامی در طبس استفاده کردند و به یاری خدا در همه آنها نیز شکست خوردند و در نهایت موجودی به نام صدام حسین را تا بن دندان مسلح کردند تا به واسطه جنگ به انقلاب اسلامی ضربه بزنند.
سردار چهارباغی در ادامه سخنان خود به بررسی ریشه های آغاز جنگ، اقدامات اولیه ارتش صدام و مقاومت روزهای اولیه مردم پرداخت و به عملیات گوناگون ارتش و سپاه از جمله عملیات شکست حصر آبادان، طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس برای آزادی خرمشهر، رمضان، محرم، والفجر مقدماتی و والفجر ۱ تا ۸ اشاره کرد و گفت: در عملیات فتح المبین حدود ۲۰ هزار اسیر گرفتیم. در این عملیات چندین گردان توپخانه، تانک و… غنیمت گرفتیم. همه هدف ما در جبهه ها نشاندن لبخند بر لبان حضرت امام بود. می خواستیم اقتدار جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان ثابت کنیم. بعد از عملیات بیت المقدس تمام دنیا در برابر ما قرار گرفتند. شاهد آن هم اینکه از چندین کشور اسیر گرفتیم. برای اولین بار در جهان، شرق و غرب بر علیه یک کشور یعنی ایران متحد شدند. سخت ترین شرایط را سپری کردیم تا این اقتدار به وجود آمد.
این فرمانده حاضر در جبهه مقاومت سپس به بیان خاطراتی از همراهی با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در عملیات های مختلف پرداخت و گفت: به نظر من آمریکایی ها اشتباه بسیار بزرگی کردند که سردار رشید اسلام را به شهادت رساندند. این اقدام آنها از عدم اشراف اطلاعاتی نشات میگرفت. آنها تصور می کردند که پس از شهادت ایشان، تشییع جنازه ای مختصر صورت می‌گیرد و همه چیز تمام می‌شود. آنها انتظار این همه اتفاق بزرگ پس از شهادت ایشان را نداشتند. چه در ایران و چه در عراق. شهادت ایشان به یوم الله تبدیل شد. شما جوان ها بایستی در ادامه مسیر قدرت جمهوری اسلامی را بالا ببرید. اگر ما پس از شهادت حاج قاسم توانایی ساخت موشک نداشتیم، چگونه این اقدام جنایتکارانه را تلافی می کردیم؟ اما نباید به همین جا بسنده کنیم گرا که آمریکا نشان داده دست بردار نیست و تا ابد با ما درگیر خواهد بود و ما حتماً باید خود را قوی کنیم. کلمه به کار برده شده توسط حضرت آقا یعنی «قوی شدن» بسیار نکته مهمی است. تلاش های شهدایی همچون طهرانی مقدم کشور را به جایی رسانده که امروز ایران قوی‌ترین قدرت موشکی در خاورمیانه است. انشالله بتوانیم پرچمی که در دستان حضرت آقا است را به دست مبارک ولی عصر (عج) برسانیم.
در پایان این مراسم نیز از سربازان امریه برتر در حوزه‌های مختلف پژوهش، ثبت اختراع، ارتباط با صنعت و اطلاع رسانی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

منبع:

https://www.msrt.ir/fa/news/۵۷۱۶۹/%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۸%B۹%D۹%۸۲%D۸%A۷%D۸%AF-%DB%B۸-%D۹%۸۷%D۸%B۲%D۸%A۷%D۸%B۱-%D۹%۸۸-%DB%B۴%DB%B۰%DB%B۰-%D۹%۸۲%D۸%B۱%D۸%A۷%D۸%B۱%D۸%AF%D۸%A۷%D۸%AF-%D۸%A۷%D۸%B۱%D۸%AA%D۸%A۸%D۸%A۷%D۸%B۷-%D۸%A۸%D۸%A۷-%D۸%B۵%D۹%۸۶%D۸%B۹%D۸%AA-%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%AF%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۸%B۴%DA%AF%D۸%A۷%D۹%۸۷-%D۹%۸۷%D۸%A۷%DB%۸C-%DA%A۹%D۸%B۴%D۹%۸۸%D۸%B۱

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 70 بار   |   دفعات چاپ: 18 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

جمعیت توسعه علمی ایران Iranian Association for Scientific Development
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 4237