بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار انجمن::
کمیته علمی::
نقد و بررسی سیاست ها ::
کارگروه اقتصاد دانش::
اخبار علمی::
کتابخانه مجازی::
عضویت ::
آلبوم تصاویر::
پیوندها::
ارتباط با ما ::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
پیام ویژه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب بخش
:: برگزاری نشست مشترک کمیسیون آموزش مجلس و مسئولان وزارت علوم
:: دو انگیزه مهم دانش آموختگان از مهاجرت اعلام شد
..
کتابحانه مجازی

AWT IMAGE

..
الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

AWT IMAGE

..
ساخت اقتصاد دانش در ایران

AWT IMAGE

..

AWT IMAGE

  AWT IMAGE

 
:: گزارش برگزاری نشست روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه پایدار ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۱/۹/۷ | 

  گزارش برگزاری نشست روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه پایدار

  AWT IMAGEکمیسیون ملی یونسکو به مناسبت 10 نوامبر برابر با 20 آبان که در سال 2001 از طرف یونسکو «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه» نامگذاری شده است، نشست تخصصی از ساعت 14 تا 17 روز دوشنبه 22 آبان 91 در سالن اجتماعات کمیسیون برگزار کرد .

  این نشست پس از قرائت قرآن کریم و پخش سرود ملی، با خوش آمدگویی و سخنرانی با حضور دکتر سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون آغاز شد. وی در صحبت‌های خود با تاکید بر بحث (Reduction of Science) یا اثر علم، به چرایی اهمیت علم و توسعه پایدار از منزل تا دانشگاه اشاره کرد و افزود قطعا توسعه و رشد علمی برابر با زندگی بهتر مردم نیست و عوامل مهم دیگری نیز در این مور دخیل است. دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ادامه گفت: در حقیقت، علمی می تواند به برقراری صلح، توسعه پایدار و زندگی بهتر مردم بینجامد که سه عامل اخلاق، حفظ محیط زیست و فرهنگ را در نظر داشته باشد و در اینجاست که نقش آموزش برجسته‌تر خواهد شد. پس از ایشان، نیلوفر صادقی مسئول بخش علوم طبیعی دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران در سخنان خود بر اهمیت تعامل بین بخشی حوزه‌های مختلف علم تاکید کرد. وی با اشاره به شعار امسال یونسکو برای روز جهانی علم با عنوان: «علم در خدمت پایداری جهانی، ارتباط متقابل، همکاری و دگرگونی» افزود: لازمه پایداری ایجاد فصل مشترک میان علوم، سیاست‌های وضع‌شده و جامعه است تا هر یک دیگری را غنی سازد و تقویت کند و یونسکو در فعالیت‌هایش در حوزه آموزش برای توسعه پایدار و در برنامه‌های بین‌المللی علوم خود، بین بخشی و بین‌ رشته‌ای‌بودن را سرلوحه و زیربنای کار خود قرار داده است .

  در ادامه نشست، دکتر جعفر توفیقی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به نقش نظام‌های سیاسی و بحث توسعه پایدار تاکید کرد که بسیاری از رژیم‌های سیاسی برای حفظ موجودیت خود دست به خشونت می زنند و به جای اهمیت‌دادن به حفظ کرامت و رشد انسانی به انباشت سلاح‌های نظامی متوسل می شوند، در صورتی که تنها با انباشت علم و برقراری عدالت آموزشی به جای عدالت توزیعی می توان به توسعه سبز و صلح دسترسی یافت. وی افزود: عدالت آموزشی و ایجاد فرصت‌های برابر برای توانمندشدن علمی اقشار مختلف جامعه در رده‌های سنی گوناگون حائز اهمیت بسیاری است. ایشان به جمله حضرت علی(ع) اشاره کرد که فرمود "اول همه فضیلت‌ها دانش است و پایان همه فضیلت‌ها دانش" وی سپس گفت: در دین و فرهنگ ما سال‌ها پیش از ایجاد شعار یونسکو مبنی بر "آموزش عالی برای همگان" بر علم و علم‌اندوزی تاکید شده است. سپس دکتر علی رجالی رئیس انجمن ریاضیات ایران با توجه به فعالیت‌ها و دستاوردهای انجمن، اهمیت آموزش علم ریاضی به عنوان علم مادر را توضیح داد و بر نقش کار گروهی و اهمیت آگاهی‌سازی و عمومی‌سازی ریاضیات تاکید کرد. دکتر احمد پاکتچی عضو شورای عالی علمی مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی، در مورد آموزش در جهت دستیابی به صلح و توسعه پایدار سخنرانی کرد. او علم را به مثابه ابزار ارتباط بینافرهنگی معرفی کرد و افزود: علوم انسانی همان فضای ارتباطی می باشد که هر چه حرکت به سوی انسان‌محوری و دورشدن از کلام محوری را توسعه دهیم در پیشبرد آنها موفق‌تر خواهیم بود .

  در ادامه نشست دکتر مهدی زارع، معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با موضوع ارتباط علم در خدمت ایمنی انسان "از زلزله هائیتی2010 تا طوفان سندی2012" سخنرانی کرد. وی گفت امروز تفاوت بین کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته به تفاوت ظرفیت آنها در استفاده از علم و فناوری مربوط است و پیش‌نیازهای توسعه علم و فناوری را در سه مورد زیر عنوان کرد: تاکید بر آموزش علم در مدارس، ایجاد موج علمی در جامعه و توسعه فرهنگ و تفکر علمی در جامعه. وی با اشاره به تعریف سانحه طبیعی و مقایسه موردی زلزله هائیتی2010 تا طوفان سندی2012 بر اهمیت پیشرفت علم و ترویج آن برای مقابله و رویارویی با سوانح طبیعی تاکید کرد .

  دکتر هومن نجفی عضو پژوهشگاه بین‌المللی ستارگان و سیاوش صفاریان نیز درباره پروژه صلح ستارگان و پنجره‌ای رو به زمین صحبت کردند و سپس جلسه با پرسش و پاسخ و ارائه نظر در مورد موضوعات طرح-شده ادامه پیدا کرد .

  در پایان جلسه دکتر شیدا مهنام سرپرست اداره علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون گزارشی در خصوص مسابقه نقاشی برگزارشده توسط کمیسیون در رده سنی 12 تا 16 سال با موضوع علم در خدمت صلح و توسعه پایدار ارائه کرد. وی افزود: پس از اطلاع‌رسانی این مسابقه از طرف روابط عمومی کمیسیون، حدود 270 اثر از سراسر کشور دریافت شد و با رای داوران متخصص حوزه نقاشی کودک 12 اثر برگزیده شد که به آنها لوح تقدیر و هدایایی از طرف کمیسیون اهدا خواهد شد. وی نام نفرات اول تا سوم را به ترتیب زیر ذکر کرد: 1- امیرعلی نخعی 13ساله از ساری، 2- الهه زمانیان 13ساله از ساری، 3- امیرحسین فلاحی 12ساله از مشهد و امیر ولی‌زاده 12ساله از تبریز .

  سپس از سخنرانان حاضر در جلسه توسط دبیرکل تقدیر و لوح تقدیر و کتاب نفیسی به آنها اهدا شد .

منبع خبر: وب سایت کمیسیون ملی یونسکو

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 2128 بار   |   دفعات چاپ: 769 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 158 بار   |   0 نظر
جمعیت توسعه علمی ایران Iranian Association for Scientific Development
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 51 queries by YEKTAWEB 3755