بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار انجمن::
کمیته علمی::
نقد و بررسی سیاست ها ::
اخبار علمی::
کتابخانه مجازی::
عضویت ::
آلبوم تصاویر::
پیوندها::
تسهیلات پایگاه::
ارتباط با ما ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: تجربیات زیسته در سوئد
:: لزوم قرار دادن کشور و جامعه علمی‌ در مسیر شبکه جهانی دانایی
:: کارگاه حکمرانی دانشگاه
:: تعیین میزان افزایش حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در بودجه ۹۹ برابر با سایر کارکنان دولت
:: وزیر علوم در مراسم یادبود دو تن از جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین حضور یافت
:: شهادت سردار سلیمانی را به ملت ایران تسلیت عرض می نمائیم
:: سخنرانی دکتر محجوب با موضوع تجربیات زیسته در سوئد
:: ساخت ماده ای که باعث تبدیل گیاهان به لامپ می شود +فیلم
:: اخذ ۶هزار سهمیه مجوز استخدام اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی
:: انعقاد ۲۰۰ توافق‌نامه یارانه فناوری با ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..

AWT IMAGE

  AWT IMAGE

 
:: افزایش فارغ التحصیلی از دانشگاه ها و کالج ها با وجود بحران اقتصادی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۱/۷/۱۹ | 

  تحصیلکرده ترین کشورهای جهان
افزایش فارغ التحصیلی از دانشگاه ها و کالج ها با وجود بحران اقتصادی

  بسیاری از اقتصاد های توسعه یافته گاهی از اوقات از تحصیلکرده ترین جمعیت برخوردارند و درحالی که میزان آموزش در این کشورها به صورت پیوسته افزایش یافته، این افزایش در مقایسه با اقتصاد های در حال توسعه بسیار ناچیز به نظر می آید. به گزارش ملت ایران، برای مثال امریکا یکی از کشورهایی است که کوچک ترین رشد سالانه آموزش عالی را از سال 1997 تاکنون داشته است. گزارش آموزش در یک نگاه نسخه سال 2010 سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD) ، میزان ساکنان کشورهای مختلف که از مدارک دانشگاهی برخوردارند را در گروهی 34 عضوی از اقتصاد های بزرگ جهان ارائه کرده است و موسسه وال استریت نیز بر اساس این گزارش 10 کشور جهان که بیشترین تحصیلکرده ها را در خود گنجانده، معرفی کرده است.

  در این گزارش که ساکنان 25 تا 64 ساله دارای تحصیلات پس از دبیرستان مورد بررسی قرار گرفته اند، با در نظر گرفتن معیارهایی از قبیل آمار سال 2010 برای پیشرفت های تحصیلی، میزان فارغ التحصیلی، سرانه تولید ناخالص داخلی و میزان بیکاری، تحصیلکرده ترین کشورهای جهان به این ترتیب معرفی شده اند :
1- کانادا: کانادا تنها کشوری است که بیش از نیمی از بزرگسالان آن در سال 2010 از تحصیلات فراتر از دبیرستان و دانشگاهی برخوردار بوده اند. این میزان در سال 2000 بیش از 40 درصد بوده است و در آن زمان نیز کانادا به عنوان تحصیلکرده ترین کشور جهان شناخته شده بود. این کشور بدون اینکه در زمینه سرمایه گذاری آموزشی مقام اول را داشته باشد، از نظر آموزش و تحصیلات رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده است .
2- ژاپن: این کشور در سال 2009 درحدود 6/1 درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را برای تحصیلات دانشگاهی و معادل آنها صرف کرد. با وجود سرمایه گذاری نسبتا پایین، میزان فارغ التحصیلی از دبیرستان ها در این کشور 96 درصد است و تعداد تحصیلکرده های این کشور 14 درصد بالاتر از میانگین «OECD» است. با این همه به گزارش وال استریت ژورنال، فارغ التحصیلان برای یافتن کار در این کشور دچار مشکل می شوند به شکلی که در سال 2010 حدود 15 درصد از این افراد نه قادر بودند شغلی بیابند و نه در مراحل بالاتر آموزشی ثبت نام کنند .
3- امریکا: با وجود اینکه ایالات متحده یکی از معدود کشور هایی است که بیش از 40 درصد از افراد آن از تحصیلات فراتر از دبیرستان و دانشگاهی برخوردارند، سیستم آموزشی آن بدون مشکل نیست. از مهم ترین نگرانی هایی که در این سیستم وجود دارد، کم بودن تعداد فارغ التحصیلان دبیرستان ها در سال 2010 است. با اینکه میزان فارغ التحصیلی در این کشور پایین است، امریکا یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاران آموزشی در جهان به شمار می رود .
4- نیوزیلند : جمعیت این کشور کوچک طی 10 سال با رشدی 13/2 درصدی مواجه شد. تعداد افراد تحصیلکرده در این دوره از 29 درصد به 41 درصد رسید و از سوی دیگر این کشور به مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین المللی تبدیل شد: به شکلی که این دانشجویان 2/14 درصد از جمعیت دانشجویان نیوزیلند را تشکیل می دهند . نیوزیلند در عین حال در آموزش دادن دانشمندان نیز در جهان رتبه اول را دارد زیرا 16 درصد از دانشجویان در این کشور برای ادامه تحصیل رشته های علوم را انتخاب می کنند .
5- کره جنوبی: کره از سال 2000 تا 2010 توانـــست درصد تحصیلکرده های دانشگاهی خود را از 24 درصد به 40 درصد برساند، بسیاری از شهروندان کره یی برای اینکه بتوانند به خوبی از دانشگاه ها استفاده کنند، برای تحصیل خود سرمایه گذاری های هنگفت انجام دادند. میزان بیکاری در سال 2010 برای افراد تحصیلکرده در این کشور 3/3 درصد اعلام شده است که به نسبت میانگین مورد نظر OECD پایین است اما به نسبت میزان تمامی کارگران کره جنوبی، چندان پایین نیست .
6- بریتانیا: این کشور با رشد 4 درصدی که سالانه در میزان آموزش و تحصیلات دارد، از 38 درصد ساکن با تحصیلات فراتر از دبیرستانی برخوردار است. بین سال های 2000 تا 2010 درصد ساکنان تحصیلکرده بریتانیا 12 درصد افزایش یافت. دانشگاه های این کشور در میان دانشجویان بین المللی از شهرت بالایی برخوردارند و 16 درصد از کل دانشجویان این کشور خارجی هستند. تغییر سیاست های مالی دانشگاه ها دانشجویان را وادار کرده تا بخش بیشتری از شهره خود را پرداخت کنند و در عین حال شهریه دانشگاه ها از سه هزار و 290 پوند به 9 هزار پوند افزایش یافته است .
7- فنلاند: این کشور 4/6 درصد از تولید ناخالص داخلی خود در سال 2009 صرف آموزش عالی کرده است که 6/97 درصد از این سرمایه از منابع عمومی تامین شده است. بین سال های 2009 تا 2010 میزان فارغ التحصیلی از دبیرستان در فنلاند تنها 2درصد افزایش پیدا کرد و تعداد افراد با تحصیلات دانشگاهی تا 6 درصد افزایش یافت از این رو فنلاند رتبه چهارم خود را از دست داده و به هشتمین کشور تحصیلکرده جهان تبدیل شد .
8- استرالیا: 38 درصد از جمعیت این کشور دارای تحصیلات فراتر از دوره دبیرستان هستند و همین موضوع، رشد سالانه تحصیل در این کشور را به 2/3 درصد رسانده است. این کشور مقصد اول بسیاری از دانشجویان بین المللی است و همین موضوع این کشور را به کشوری با بالاترین تعداد دانشجویان تحصیلات دانشگاهی، پس از لوکزامبورگ تبدیل کرده است. یافتن شغل در این کشور برای افرادی که دارای مدرک دانشگاهی هستند کار چندان سختی نیست و میزان بیکاری نیروهای کار تحصیلکرده در سال 2010 در این کشور 8/2 درصد بوده است .
9- ایرلند: 37 درصد از مردم این کشور از سطح تحصیلات مورد نظر گزارش برخوردار است، میزان پیشرفت تحصیلات در آن به صورت سالانه 3/7 درصد رشد دارد. تعداد افراد تحصیلکرده از سال 2000 تا 2010 در این کشور دوبرابر شده است و به این شکل درصد سالانه رشد تحصیل در این کشور به 3/7 رسیده است .

منبع: روزنامه اعتماد، شماره 2509، تاریخ دوازدهم مهرماه نود و یک، صفحه 16 .

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2967 بار   |   دفعات چاپ: 1175 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 155 بار   |   0 نظر

جمعیت توسعه علمی ایران Iranian Association for Scientific Development
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4030