بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار انجمن::
کمیته علمی::
نقد و بررسی سیاست ها ::
اخبار علمی::
کتابخانه مجازی::
عضویت ::
آلبوم تصاویر::
پیوندها::
تسهیلات پایگاه::
ارتباط با ما ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: علم نافع موجب تعالی انسانیت و امنیت است
:: وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری همچنان پیشتاز همانندجویی و ثبت پارسا
:: چهاردهمین کنفرانس ارزیابی و تضمین کیفیت در نظام های دانشگاهی برگزار می شود
:: پایبندی به اخلاق؛ الزامی برای نظام آموزش عالی
:: بازدید نمایندگان مراکز منتخب در پروژه ارتقای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از مپنا
:: هر ماه یک کتاب با شما معرفی کتاب ذهن و همه چیز
:: هر ماه یک کتاب معرفی کتاب مهرهای حیاتی
:: هر ماه یک کتاب معرفی کتاب آیا روز های خوشی هست
:: هرماه یک کتاب معرفی کتاب هنر عشق ورزیدن
:: معرفی کتاب برگ بی برگی از زبان دکتر رشنوادی
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..

AWT IMAGE

  AWT IMAGE

 
:: لزوم انجام مأموریت‌های ملی در حرکت دانشگاه‌ها به سمت تراز جهانی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۶ | 

لزوم انجام مأموریت‌های ملی در حرکت دانشگاه‌ها به سمت تراز جهانی

دکتر غلامی با تاکید بر اینکه در حرکت به سمت تراز جهانی باید مأموریت‌های ملی مد نظر قرار گیرد، گفت: در شرایط فعلی نقدهایی نظیر عدم تطبیق دانشگاه‌ها با نیاز جامعه و عدم تأمین نیاز فنی و کارشناسی کشور از سوی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد که متأسفانه این نقدها با نگاهی سطحی توسط برخی اساتید، دانشگاهیان و مدیران تکرار می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در نشست ارتقای پنج دانشگاه و پنج واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین‌المللی که امروز (یکشنبه) با حضور معاونین وزیر علوم و جمعی از اساتید و رؤسای دانشگاه‌های کشور در محل این وزارت برگزار شد، با تاکید بر تعریف وظایف برای مراکز علمی به منظور ارتقا به تراز بین‌المللی، اظهار داشت: برای دستیابی دانشگاه‌ها و مراکز علمی به تراز جهانی، باید یک تعریف مشخص وجود داشته باشد و بدانیم که قرار است به کدام سمت حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه ترازبندی دانشگاه‌ها منطبق با شاخص‌ها و ارزیابی‌های بین‌المللی انجام می‌شود و باید این شاخص‌ها در سایر مراکز علمی نیز مدنظر قرار گیرند، افزود: با تحولات صورت گرفته در حوزه‌های علمی و ارائه خدمات، تغییرات روزمره‌ای را در بخش‌های آموزشی و پژوهشی شاهد خواهیم بود که این تحولات باید ما را در یک برنامه تکمیلی قرار دهد زیرا ما در داخل کشور و خارج از کشور با یک شرایط جدید روبرو هستیم که بر همین اساس لازم است تا دانشگاه‌ها بالاخص پنج دانشگاه مطرح شده، تغییرات را مد نظر قرار داده و اقدامات ضروری را انجام دهند.
وزیر علوم همچنین با تاکید بر اینکه در حرکت به سمت تراز جهانی باید مأموریت‌های ملی مد نظر قرار گیرد، اظهار داشت: یک موضوعی که لازم است از منظر خانواده آموزش عالی مورد توجه قرار گیرد این است که در شرایط فعلی نقدهایی نظیر عدم تطبیق دانشگاه‌ها با نیاز جامعه و عدم تأمین نیاز فنی و کارشناسی کشور از سوی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد که متأسفانه این نقدها با نگاهی سطحی توسط برخی اساتید، دانشگاهیان و مدیران تکرار می‌شود.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه برخی نگاه‌های انتقادی به معنای نادیده گرفتن زحمات دانشگاه‌ها است، مطرح کرد: باید بپذیریم که اگرچه تاکنون به دلایل مختلف، اهداف مورد نظر در حوزه علمی به طور کامل محقق نشده اما نباید زحمات ۴۰ ساله در این حوزه نیز نادیده گرفته شود زیرا اغلب مسئولان از همین بدنه آموزشی فارغ‌التحصیل شده‌اند و بدون حضور آن‌ها، توفیقات امروز بدست نمی‌آمد.
وی ادامه داد: در حوزه پژوهشی نیز این موضوع صدق می‌کند و در آنجا نیز ما با افرادی مواجه هستیم که دائماً نیمه خالی لیوان را می‌بینند.
وزیر علوم با بیان اینکه در بحث ارتقای دانشگاه‌ها به تراز بین‌المللی، باید سابقه خدمات دانشگاه‌ها و عدم مغایرت این طرح با خدمت‌رسانی آن‌ها به جامعه یادآوری شود، گفت: اکنون اهداف و برنامه‌ها در حوزه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی مشخص شده و باید در این مسیر به جایگاه فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز علمی توجه خاص داشته باشیم و تأثیرات حال و آینده آن را در جامعه بررسی کنیم.
دکتر غلامی افزود: به نظر می‌رسد که پروژه ارتقای دانشگاه‌ها به تراز جهانی برای برخی افراد دانشگاهی و غیردانشگاهی مورد سوال است و بر همین اساس پاسخ به این پرسش‌ها بسیار اهمیت دارد لذا باید کارشناسی شده پیش رویم تا بتوانیم نگاه افراد در مجموعه‌های علمی و غیرعلمی را با خود همسو کنیم.
وی تصریح کرد: اکنون یکی از اهداف و برنامه‌های وزارت علوم این است که بتوان شرایطی را فراهم کرد تا دانشگاه‌های کشور هدف داوطلبان تحصیل کشورهای دیگر باشد و بتوانیم با دانشگاه‌های دیگر در این زمینه رقابت کنیم لذا به همین منظور باید محدودیت‌ها را شناخت و تا حد توان در جهت رفع آن‌ها تلاش کرد.
دکتر غلامی در پایان تاکید کرد: مطمئناً تلاش‌های صورت گرفته در راستای انجام این پروژه، بسیار ارزشمند است و با ادامه، پایداری و تلاش به نتایج مطلوب خواهد رسید.

*لزوم ارزشگذاری مدارک تحصیلی به منظور پیشرفت در تراز بین‌المللی
در ادامه دکتر محمد جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و رئیس رصدخانه ملی ایران با بیان اینکه برخی از رؤسای دانشگاه‌ها دغدغه ارتقای دانشگاه به تراز بین‌المللی را ندارند، گفت: در حال حاضر تحریم‌هایی که در برخی حوزه‌های علمی وجود دارد، بی‌سابقه است.
وی با اشاره به اینکه برای داشتن حیثیت جهانی باید یک فرهنگ خاص را رشد دهیم، افزود: یکی از محورهایی که باید در این راستا مورد توجه قرار گیرد، عالم محوری است یعنی عالم باید در مراکز علمی، شأن خاصی داشته باشد اما متأسفانه با علما همچون کارمندان برخورد می‌شود.
دکتر لاریجانی افزود: محور دیگر، حرفه‌ای‌گری است؛ این بدان معناست که ما باید در ارزیابی‌ها حرفه‌ای کار کنیم و افراد متخصص و مهارت بالا را در اولویت قرار دهیم.
رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و رئیس رصدخانه ملی ایران به تسامح و سخاوت علمی به عنوان دیگر موضوعات مؤثر در ایجاد فرهنگ خاص و کسب حیثیت جهانی اشاره کرد و افزود: نباید محاسبات در کارهای علمی تجاری باشد و ما باید در سرمایه‌گذاری‌های علمی سخی باشیم. البته این سخاوت دوطرفه است و باید در ارائه مطالب توسط اساتید نیز صدق کند.
وی به اثرات مخرب مدرک‌گرایی در تراز جهانی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کارخانه‌های مدرک‌سازی به آموزش عالی آسیب وارد کرده‌اند که برای رفع آن باید مدارک تحصیلی را ارزشگذاری کنیم زیرا این موضوع تأثیرات مخربی بر روی تراز جهانی می‌گذارد.
در ادامه این نشست نیز رؤسای دانشگاه‌ها در حضور وزیر علوم، به ارائه پیشنهادات و بحث و تبادل نظر پرداختند.

منبع :
https://www.msrt.ir/fa/news/45951/%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%A3%D9%85%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 176 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

جمعیت توسعه علمی ایران Iranian Association for Scientific Development
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4056