بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار انجمن::
کمیته علمی::
نقد و بررسی سیاست ها ::
اخبار علمی::
کتابخانه مجازی::
عضویت ::
آلبوم تصاویر::
پیوندها::
تسهیلات پایگاه::
ارتباط با ما ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: علم نافع موجب تعالی انسانیت و امنیت است
:: وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری همچنان پیشتاز همانندجویی و ثبت پارسا
:: چهاردهمین کنفرانس ارزیابی و تضمین کیفیت در نظام های دانشگاهی برگزار می شود
:: پایبندی به اخلاق؛ الزامی برای نظام آموزش عالی
:: بازدید نمایندگان مراکز منتخب در پروژه ارتقای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از مپنا
:: هر ماه یک کتاب با شما معرفی کتاب ذهن و همه چیز
:: هر ماه یک کتاب معرفی کتاب مهرهای حیاتی
:: هر ماه یک کتاب معرفی کتاب آیا روز های خوشی هست
:: هرماه یک کتاب معرفی کتاب هنر عشق ورزیدن
:: معرفی کتاب برگ بی برگی از زبان دکتر رشنوادی
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..

AWT IMAGE

  AWT IMAGE

 
:: در ساماندهی آموزش عالی هیچ موسسه ای تعطیل یا حذف نمی شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ | 

در ساماندهی آموزش عالی هیچ موسسه ای تعطیل یا حذف نمی شود

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: ساماندهی آموزش عالی با هدف ارتقای کیفیت موسسات آموزش عالی است و طی آن هیچ موسسه ای تعطیل یا حذف نمی شود.
 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر روز دوشنبه در آغاز نشست خبری با خبرنگاران رسانه ها ضمن تسلیت درگذشت تعدادی از دانشجویان در حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: برای رفع مشکلات احتمالی آموزشی این دانشجویان و دانشجویان زلزله زده اخیر آمادگی داریم.

* رشد آموزش عالی پس از انقلاب اسلامی

دکتر شریعتی در ادامه با توجه به نزدیکی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به مقایسه آمار اموزش عالی با سال اول پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت گفت: نسبت به سال ۱۳۵۷، تعداد دانشجویان ۲۵ برابر و تعداد مراکز آموزش عالی ۵۰ برابر شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: در سال های نخستین پیروزی انقلاب اسلامی غالباً دوره های کاردانی و کارشناسی در کشور دایر بود ولی هم اکنون تمام مقاطع تحصیلی و حنی جدیدترین رشته های تحصیلی میان رشته ای همزمان با دنیا در کشور دایر است.

وی با اشاره به فعالیت دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگ ترین دانشگاه غیرحضوری در خاورمیانه گفت: دانشگاه های فنی و حرفه ای وجامع علمی کاربردی نیز پس از انقلاب توسعه جدی یافته اند و در گذشته به این شکل متمرکز نبوده اند.

دکتر شریعتی با اشاره به اینکه در سال های اولیه پس از انقلاب اسلامی دانشجویان برای گذراندن تحصیلات تکمیلی به خارج اعزام می شدند گفت: بورس تحصیلی خارج از کشور اکنون نزدیک به صفر شده است چون دانشگاه های ما از توانمندی لازم برای تامین نیاز آموزش عالی برخوردار هستند.

وی تصریح کرد: جایگاه بین المللی ما در اوایل انقلاب محلی از اعراب نداشت اما اکنون در سطح جهان از مطرح ترین کشورها هستیم و رشد علمی ما در سطح منطقه مقام اول را دارد و پیشرفت های نظامی و صنعتی ما حاصل توانمندی دانش آموختگان ماست.

دکترشریعتی نیاسر اظهار کرد: در بحث مقالات رتبه بسیار خوبی داشته ایم و در سال ۹۶ بالغ بر ۴۶ هزار مقاله در نشریات معتبر جهان و ISI منتشر کرده ایم.

* آیین نامه های جدید و تغییرات آزمون سراسری

دکتر شریعتی نیاسر در ادامه به حذف تدریجی کنکور اشاره کرد و گفت: از سال ۹۲ بر اساس مصوبه مجلس ظرف ۵ سال ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها بر اساس سابقه تحصیلی انجام می شود تا سال گذشته بالغ بر ۸۵ درصد پذیرش ها بر اساس سوابق تحصیلی بود اما اتفاقی که از سال ۹۸ پیش بینی شده، این است که رشته های واجد شرایط سوابق تحصیلی از فرآیند کنکور خارج شود و کنکور منحصراً به رشته های پرمتقاضی آن اختصاص یابد و تا پایان دی ماه سازمان سنجش رشته محل های واجد شرایط را که خارج از فرآیند کنکور دانشجو پذیرش خواهند کرد، اعلام می کند.

وی به خانواده ها و معلمان توصیه کرد نقش کلیدی خود را در هدایت تحصیلی دانشجویان ایفا کنند تا دانشجویان بتوانند خارج از فرآیند کنکور رشته انتخاب کرده و دغدغه تست زنی و کنکور نداشته باشند.

معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه به برنامه های جدید معاونت آموزشی وزارت علوم اشاره کرد و با توجه به تغییرات صورت گرفته در آزمون سراسری گفت: از سال آینده مرحله تکمیل ظرفیت نداریم و دانشگاه ها تنها در دو مرحله بهمن و مهرماه دانشجو پذیرش خواهند کرد.

وی به آیین نامه تحصیل همزمان دانشجویان نخبه اشاره کرد و گفت: این آیین نامه بازنگری و ابلاغ شده و بر اساس آن دانشجویان واجد شرایط مقطع کارشناسی می توانند در دو رشته تحصیل کنند و در صورتی که در رشته کارشناسی ارشد پذیرفته شدند و رشته دوم شان هنوز به اتمام نرسیده بود می توانند تا دو ترم به صورت رایگان رشته دوم شان را همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ادامه داده و به پایان برسانند.

وی افزود: همچنین آیین نامه دانشجویان استعداد درخشان نهایی و ابلاغ شده است که بر اساس آن دانشگاه های سطح یک و دو تا ۴۰ درصد ظرفیت مستقیم پذیرش خود را می توانند به این دانشجویان اختصاص دهند و ما امیدواریم دانشگاه های ما به این سمت حرکت کرده و این ۴۰ درصد افزایش یابد و دانشگاه های مطرح ما تمام ظرفیت خود را مستقیم پذیرش کنند.

* توجه به بودجه آموزش عالی

معاون آموزشی وزارت علوم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد در چارچوب اعتبارات موجود در بودجه سال آینده به تامین اعتبار کافی برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی توجه جدی کنند.

وی افزود: مسئولان وزارت علوم و دانشگاه ها به شرایط کشور و محدویت های بودجه ای آگاهی دارند و در چارچوب همین شرایط انتظار دارند سهم دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از بودجه کافی و در راستای توسعه آموزش عالی تعیین شود.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: از امسال برنامه مهارت افزایی دانشجویان به عنوان یک هدف در آموزش عالی تعریف شد و در سال آینده نیز دنبال می شود و برای تحقق این هدف که در راستای حل مشکل بیکاری در کشور است باید اعتبار کافی در بودجه پیش بینی شود.

وی افزود: البته دانشگاه ها با توجه به امکانات و ظرفیت های خود قطعاً از فرصت ارتباط با صنعت و انعتقاد قرارداد آموزشی و پژوهشی برای جبران اعتبارات مورد نیاز استفاده می کنند.

*تداوم اجرای ساماندهی آموزش عالی

دکتر شریعتی نیاسر در ادامه به طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی اشاره کرد و گفت: طرح آمایش آموزش عالی در ستاد آمایش در دست بررسی است، این سند دارای چند محور مهم است که مهم ترین آن ساماندهی موسسات آموزشی است و اگر امروز دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه علامه طباطبایی جزو دانشگاه های سطح یک ما هستند ناشی از اعمال چنین سندی است.

معاون آموزشی وزیر علوم تاکید کرد: طرح ساماندهی آموزش عالی جهت توانمندسازی و ارتقای وضع موجود موسسات است و به هیچ وجه هدف این طرح جمع کردن یا انحلال موسسات نیست بلکه هدف آن تنها ارتقای وضعیت موجود است و ما امیدواریم تا پایان سال در خصوص ساماندهی موسسات به جمع بندی برسیم.

وی به انتخابات الکترونیکی اعضای کارگروه های تخصصی اشاره کرد و گفت: بیش از ۷۵ کارگروه تخصصی داریم که نظام برنامه ریزی درسی دانشگاه های ما را زیر نظر داشتند و آنها را بررسی می کردند. به جز اینکه اختیار برنامه ریزی را واگذار کردیم کار دیگری که صورت دادیم این بود که کارگروه تخصصی بخش گسترش و برنامه ریزی را متمرکز کردیم و یک واحد تخصصی ایجاد کردیم و اکنون ۷۰۰ نفر از اساتید دانشگاه ها در رشته های مختلف در این کارگروه ها فعال هستند.

وی افزود: در دوره جدید انتخاب این افراد به صورت الکترونیکی و مجازی خواهد بود و در حال حاضر بالغ بر دو هزار نفر اساتید به این سامانه مراجعه کرده ا ند و ما امیدواریم نتایج آن را بتوانیم تا پایان سال اعلام کنیم

معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه به حوزه های مهارتی اشاره کرد و گفت: اولویت وزارت علوم توجه به حوزه های مهارتی است و ما دو دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی را داریم که در این حوزه فعالیت می کنند. در این راستا در سال ۹۶، ۳۲۸ مجوز برای فنی و حرفه ای ها صادر شد که امسال دوباره تمدید شد.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به برنامه کیفی سازی آموزش عالی گفت: یکی از مسائلی که در بخش کیفیت مورد توجه است، بحث اعتبارسنجی مراکز آموزش عالی است و در سال تحصیلی که در دانشگاه ها داریم به نظر می رسد از یک سری ظرفیت های جامعه غافل شده ایم که یکی از این ظرفیت ها، ظرفیت انجمن های علمی کشور، فرهنگستان ها و دیگر موسساتی است که در سراسر کشور وجود دارد. ما باید برای اعتلای آموزش عالی از این ظرفیت های ارزشمند جامعه علمی که در قالب انجمن ها شکل گرفته است بهره ببریم و بر همین اساس تفاهم نامه ای با موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران منعقد کرده ایم که به صورت پایلوت تعدادی از دوره های مهندسی را مورد ارزیابی قرار دهند.

وی ادامه داد: هدف از این کار شناسایی نقاط ضعف و قوت و ارتقای کیفیت دوره های مهندسی است و بحث ارزشیابی کیفیت را در حال حاضر از حوزه مهندسی آغاز کرده ایم و در ادامه به دیگر حوزه ها تعمیم خواهیم داد.

در حاشیه این نشست، تفاهم نامه همکاری معاونت آموزشی وزارت علوم و موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران برای سنجش تعدادی از دوره های کارشناسی مهندسی به شکل آزمایشی منعقد شد.


 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 214 بار   |   دفعات چاپ: 28 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

جمعیت توسعه علمی ایران Iranian Association for Scientific Development
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4056