بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار انجمن::
کمیته علمی::
نقد و بررسی سیاست ها ::
اخبار علمی::
کتابخانه مجازی::
عضویت ::
آلبوم تصاویر::
پیوندها::
تسهیلات پایگاه::
ارتباط با ما ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: علم نافع موجب تعالی انسانیت و امنیت است
:: وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری همچنان پیشتاز همانندجویی و ثبت پارسا
:: چهاردهمین کنفرانس ارزیابی و تضمین کیفیت در نظام های دانشگاهی برگزار می شود
:: پایبندی به اخلاق؛ الزامی برای نظام آموزش عالی
:: بازدید نمایندگان مراکز منتخب در پروژه ارتقای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از مپنا
:: هر ماه یک کتاب با شما معرفی کتاب ذهن و همه چیز
:: هر ماه یک کتاب معرفی کتاب مهرهای حیاتی
:: هر ماه یک کتاب معرفی کتاب آیا روز های خوشی هست
:: هرماه یک کتاب معرفی کتاب هنر عشق ورزیدن
:: معرفی کتاب برگ بی برگی از زبان دکتر رشنوادی
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..

AWT IMAGE

  AWT IMAGE

 
:: رییس‌جمهور دغدغه‌های دانشجویان را بدون مماشات رفع کند/با مطالبات صنفی، برخورد سیاسی می‌شود+فیلم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۱۴ | 

صدای دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در ایسنا

رییس‌جمهور دغدغه‌های دانشجویان را بدون مماشات رفع کند/با مطالبات صنفی، برخورد سیاسی می‌شود+فیلم

مراسم روز دانشجو - دانشگاه شهید بهشتی

اگر چه اغلب از مشارکت سیاسی و فراهم نمودن فضای آزاداندیشی برای بیان نقد و دیدگاه به عنوان اساسی‏‌ترین مطالبات دانشجویی یاد می‌شود؛ اما به هیچ عنوان نمی‌توان دغدغه‌های دانشجویان را فقط به مطالبات سیاسی محدود کرد. دانشجویان، دیگر فعالیت خود را به کلاس‌های درس و تحقیق خلاصه نمی‌کنند بلکه با حساسیت به مسایل بیرون از دانشگاه، دغدغه‌های جامعه در همه حوزه‌ها را نگرانی خود نیز می‌دانند و این مطالبات را در کنار مسایل صنفی و رفاهی خود پیگیری می‌کنند.

به گزارش ایسنا، دانشجویان مطالبات و خواسته‌های خود را در همه زمان‌ها و دوره‌ها به شیوه‌های مختلف بیان می‌کنند اما نام گذاری روزی به نام "روز دانشجو"  فرصتی را ایجاد می‌کند تا علاوه بر قدردانی از دانشجویانی که از خواست و مطالبه خود کوتاه نیامده و با ایستادگی در برابر قدرت‌ها، جان خود را نثار کردند، یادآور این نکته به مسئولان و تصمیم گیران کشور باشد که دانشجویان هوشیار،‌ تاثیرگذار و آگاه نسبت به مسایل داخلی و خارجی کشور هستند و هیچ‌گاه نسبت به اتفاقات بی‌تفاوت نیستند و می‌توانند در کنار تحصیل و موفقیت‌های علمی با مطالبه‌گری و ارائه راهکارهای مختلف به حل مشکلات جامعه کمک کنند و با شیوه‌های متفاوت اعم از حضور در تشکل‌های سیاسی و دانشجویی خواسته‌های خود را به گوش مسئولان کشور برسانند و تاثیرگذار باشند.

در واقع دانشجویان امروز؛ هوشیار، آگاه به مسایل پیرامون، حساس، دغدغه‌مند و پرسشگر هستند. اگر چه اغلب از مشارکت سیاسی و فراهم نمودن فضای آزاداندیشی برای بیان نقد و دیدگاه از مهم‏ترین و اساسی‏‌ترین مطالبات دانشجویی در دانشگاه‌های کشور یاد می‌شود اما به هیچ عنوان نمی‌توان نگرانی دانشجویان را فقط به مطالبه سیاسی محدود کرد. دانشجویان دانشگاه‌ها دیگر زمان خود را به کلاس‌های درس و تحقیق خلاصه نمی‌کنند بلکه با حساسیت به مسایل بیرون از دانشگاه،‌ دغدغه جامعه در همه حوزه‌ها اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را نگرانی خود می‌دانند و همواره این مطالبات را در کنار مسایل صنفی،‌ آموزشی و رفاهی خود پیگیری می‌کنند.

به همین منظور خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به عنوان تنها خبرگزاری با هویت دانشجویی که رسالت اصلی آن ایفای نقش دانشگاهیان در توسعه فضای رسانه‌ای کشور و ارتقای آگاهی‌های علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و صنفی با نگاهی دانشگاهی و دانشجویی و شکل‌دهی حلقه واسط بین مسئولان، نخبگان و مردم بوده است؛ به منظور بیان دیدگاه‌ها و مطالبات دانشجویان به میان دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی‌تکنیک سابق) رفته و با دانشجویان دوره‌های مختلف گفت و گو کرده که ماحصل آن را در زیر می‌خوانید.

اشتغال مهم‌ترین دغدغه دانشجویان

یکی از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه امیر کبیر در گفت‌وگو با ایسنا، به مهم‌ترین مطالبه دانشجویان امروز اشاره کرد و افزود: به اعتقاد من "اشتغال" یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر جوانی است که در شرایط فعلی کشور تحصیل می‌کند و این مسئله در کنار سایر مسایل اقتصادی و معیشتی بسیار مطرح است چرا که بازار کار جامعه برای فارغ التحصیلان بسیار نامناسب است.

وی افزود: بسیاری از دوستان من بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه بیکار هستند و به نظر می‌رسد دانشگاه‌ها باید در زمینه ظرفیت جذب دانشجویان تجدید نظری داشته باشند تا این مشکلات که امروزه وضعیت روحی ــ روانی دانشجویان را تحت تاثیر قرار داده، آنها را وادار به تصمیم‌گیری‌های مهم نظیر مهاجرت و خروج از کشور نکند.

عدم امنیت شغلی فرصت حضور در فعالیت‌های سیاسی را نمی‌دهد

وی در ادامه‌ نقش فعالیت‌های سیاسی دانشجویان را افزایش نشاط در دانشگاه‌ها موثر ارزیابی و تصریح کرد: حضور در فعالیت‌های سیاسی موجب افزایش شور و نشاط دانشجویان در دانشگاه‌ها خواهد شد. در واقع این فعالیت‌ها روح دانشجویان در حال تحصیل را زنده می‌کند، اما با این وجود به نظر من امنیت شغلی به اندازه‌ای از دانشجویان سلب شده که آنها فرصت حضور در فعالیت‌های سیاسی دانشجویان نشده است.

این دانشجو در خصوص میزان امیدواری به آینده گفت‌: این امیدواری با توجه به شرایط فعلی و وجود انواع مشکلات بسیار اندک است و بهترین جواب این است که دانشجویان ما امیدواری برای آینده ندارد.

سردرگمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در انتخاب پروژه‌های تحقیقاتی

در ادامه یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه اساتید راهنما فرصت کافی برای هدایت دانشجویان تحصیلات تکمیلی صرف نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: به عنوان دانشجوی دوره تحصیلات تکمیلی معتقدم ما در عرصه‌های مختلف به ویژه‌ دریافت پروژه‌های تحصیلات تکمیلی دچار نوعی سردرگمی هستیم و مقالاتی که می‌خواهیم در این زمینه ارائه کنیم با مشکل مواجه هستیم. متاسفانه اساتید و اساتید راهنما در دانشگاه‌ها فرصت کافی برای کمک و هدایت دانشجویان در نحوه تحقیق و هدایت پایان‌نامه نمی‌گذارند.

این دانشجو همچنین خاطرنشان کرد: سردرگمی در روش‌های تحقیقاتی و پایان نامه‌ها در شرایط مختلف لطمات روحی، درسی، ایده پروری و حتی پژوهش به دانشجویان وارد می‌کند. متاسفانه این مسایل موجب ناامیدی و بی‌انگیزی دانشجویان شده است و بسیاری از هم دوره‌ای های من با وجود این که در بهترین دانشگاه کشور تحصیل کرده‌اند بعد از فارغ التحصیلی به لحاظ نیافتن شغل مناسب دچار بی انگیزگی شده‌اند.

کیفیت پایین آموزش تحصیلات تکمیلی

به گفته این دانشجوی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر،‌ مشکل دیگر این است که متاسفانه کیفیت آموزش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های کشور حتی در دانشگاه‌های سطح یک بسیار پایین است و با وجود این که دانشگاه امیر کبیر جزو دانشگاه‌های برتر کشور محسوب می‌شود اما کیفیت آموزشی بالایی ندارد.

همچنین یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در خصوص مطالبه دانشجویان امروز به ایسنا گفت‌: خواسته دانشجویان این است که اتفاقی صورت بگیرد که دانشجویان بر اساس آن تصمیم به مهاجرت را بر ماندن در کشور انتخاب نکنند. بطور کلی مطالبه کلی ما دانشجویان این است که با دانشجویان به عنوان فردی که عضو فرهیخته جامعه است رفتار کنند و در این شرایط وضعیت فعلی دانشجویان به سمت مثبت دگرگون خواهد شد.

با دانشجویان بر اساس رافت اسلامی رفتار نمی‌شود

وی ادامه داد: متاسفانه در حال‌ حاضر به اسم روز دانشجو تلاش‌های زیادی برای برگزاری جشن این روز صورت می‌گیرد که به نظر من این موضوع یک "تحریف" است، چرا که سه دانشجویی که سال ۱۳۳۲ کشته شدند در راستای مطالبه آزادی بود و رژیم طاغوت آنها را قربانی کرد، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز آن رفعتی که باید در خصوص دانشجویان صورت می گرفت، رخ نداد و همچنان اسلام دین رافت است بگونه‌ای که این امر در حق خوارج قبل از اینکه دست به شمشیر ببرند، آزادی بیان آنها از سوی امام علی (ع) تامین می‌شد و حتی در مسجد کوفه افراد می‌توانستند در آن مسجد علیه امام علی (ع) صحبت کنند.

برخورد سیاسی با مطالبه صنفی دانشجویان

وی ادامه داد: در شرایط فعلی فضای باز سیاسی برای دانشجویان سال به سال محدودتر می‌شوند و حتی نمی‌توانیم مطالبات صنفی خود را بیان کنیم. مثلا با اعتراض به کیفیت فضای دانشجویی به عنوان اعتراض سیاسی برخورد می‌کنند و این شرایط باعث می‌شود دانشجو با تمام علمی که دارد از کشور مهاجرت کند.

این دانشجوی کارشناسی ارشد خاطرنشان کرد: رییس جمهور دغدغه‌های دانشجویان را فارغ از هر گونه مماشات و مصالحه رفع کند.

آموزش در اولویت پایانی دغدغه دانشجویان

در ادامه این گفت‌وگوها یکی دیگر از دانشجویان ورودی ۹۷ دوره کارشناسی ارشد با تاکید بر این که تمامی تصورات قبل از ورود به دانشگاه امیر کبیر با ورود به این دانشگاه حذف شد به ایسنا، گفت‌: از وقتی که وارد این دانشگاه شدیم تصوراتم از یک دانشگاه برتر و سطح یک به هم ریخت و همواره با انواع دغدغه‌ ها از جمله مسائل صنفی، اقتصادی، آموزشی، اشتغال و سیاسی مواجه شدم و در حال‌ حاضر بالاترین دغدغه‌ها چیزی غیر از تحصیل است و بحث تحصیل و آموزش به اولویت آخر تبدیل شده است.

آزادی بیان دانشجویان فقط در فضای شخصی استاین دانشجو در خصوص فضای باز سیاسی و همچنین دلایل بی‌رغبتی دانشجویان برای حضور در فعالیت‌های سیاسی دانشگاه نیز، گفت‌: متاسفانه در حال‌ حاضر فضا برای بیان نقد دانشجویی در دانشگاه‌ها وجود ندارد و تصور من قبل از ورود به دانشگاه این بود که این فضا حداقل در دانشگاه‌های برتر وجود دارد، اما بعد از ورود به دانشگاه واقعا مشاهده می‌کنیم که این جو وجود ندارد. اگر چه دانشجویان در فضای شخصی خود آزادی کافی برای بیان نقد در حوزه‌های مختلف دارند، اما وقتی در فضای کلی قرار می‌گیرند امکان بیان نظر و دیدگاه وجود ندارد و اگر هم جلساتی تشکیل می‌شود پرسش ها و پاسخ های آن از پیش تعیین شده است و دانشجو امکان بیان نظر خود را ندارد.مسئولانی که عمل نمی‌کنند جرات کناره‌گیری داشته باشندوی در پایان در خصوص مطالبات دانشجویان از رییس جمهور، درصورت در اختیار داشتن یک تریبون آزاد، خاطر نشان کرد: متاسفانه فضای بسته سیاسی به گونه‌ای است که دانشجویان از آزادی بعد از بیان ترس دارند. از سوی دیگر مطالبه ما از رییس جمهور در یک جمله یا تقاضا قابل طرح نیست. لذا فقط مایل هستم بیان کنم که وقتی مسئولی نمی‌تواند به قول و شعارهای خود عمل کند، جرات این را داشته باشد که از سمتی که دارد استعفا داده و کناره‌گیری کند.

منبع :

https://www.isna.ir/news/97091306513/%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%BA%D8%AF%D8%BA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%85%D9%85%D8%A7%D8%B4%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%DA%A9%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%AA
 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 198 بار   |   دفعات چاپ: 22 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

جمعیت توسعه علمی ایران Iranian Association for Scientific Development
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4056