بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار انجمن::
کمیته علمی::
نقد و بررسی سیاست ها ::
اخبار علمی::
کتابخانه مجازی::
عضویت ::
آلبوم تصاویر::
پیوندها::
تسهیلات پایگاه::
ارتباط با ما ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: علم نافع موجب تعالی انسانیت و امنیت است
:: وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری همچنان پیشتاز همانندجویی و ثبت پارسا
:: چهاردهمین کنفرانس ارزیابی و تضمین کیفیت در نظام های دانشگاهی برگزار می شود
:: پایبندی به اخلاق؛ الزامی برای نظام آموزش عالی
:: بازدید نمایندگان مراکز منتخب در پروژه ارتقای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از مپنا
:: هر ماه یک کتاب با شما معرفی کتاب ذهن و همه چیز
:: هر ماه یک کتاب معرفی کتاب مهرهای حیاتی
:: هر ماه یک کتاب معرفی کتاب آیا روز های خوشی هست
:: هرماه یک کتاب معرفی کتاب هنر عشق ورزیدن
:: معرفی کتاب برگ بی برگی از زبان دکتر رشنوادی
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..

AWT IMAGE

  AWT IMAGE

 
:: سه ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان منع قانونی ندارد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۱۲ | 

معاون دانشگاه فرهنگیان:

سه ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان منع قانونی ندارد

تهران- معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان گفت: سه ساله بودن دوره کارشناسی منع قانونی ندارد به این معنا که دانشجویان به شرط دارا بودن معدل 'الف' می توانند در هر ترم تا سقف 24 واحد درسی انتخاب کرده و با گرفتن 6 واحد در ترم تابستانی، سه ساله فارغ التحصیل شوند.

 
طاهر روشندل اربطانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اظهار داشت: اما مساله اینجاست که اگر قرار باشد واحدهای درسی به جای 4 سال در مدت سه سال ارائه شود مستلزم تغییر در قوانین و مقررات آموزش عالی است زیرا دوره کارشناسی پیوسته برای 4 سال تعریف شده است.
وی تصریح کرد: در مورد دانشگاه فرهنگیان نیز اگر در ترم تابستانی به جای 6 واحد 10 واحد درسی ارائه شود دانشجو معلمان می توانند در مدت 3 سال مدرک کارشناسی خود را دریافت کنند ضمن اینکه مزیت دیگر آن است که با توجه به کمبود معلم در کشور، این افراد زودتر وارد چرخه کار معلمی خواهند شد و از طرف دیگر هزینه دوره های شبانه روزی تربیت معلم نیز بسیار کاهش پیدا می کند.
معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه هنوز طرح سه ساله شدن دوره کارشناسی در دستور کار هیات امنای دانشگاه قرار نگرفته است، اضافه کرد: طرح اولیه در اختیار وزیر آموزش و پرورش قرار گرفته و ما منتظر بازخورد نظر وی هستیم تا پس از آن در مراجع قانونی مربوطه که شامل شورا و هیات امنای دانشگاه و در ادامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است پی گیری کرده و مجوزهای لازم را به دست آوریم.
روشندل اربطانی در ادامه یکی از موارد انتقادی نسبت به این طرح را کاهش واحدهای درسی عنوان کرد و در توضیح این مطلب گفت: برنامه درسی تربیت معلم 150واحد است که این تعداد، 15 واحد از سایر دوره های کارشناسی که 135 واحد هستند، بیشتر است و اگر بخواهیم واحدهایی را از این دوره حذف کنیم بیشتر دروسی خواهد بود که با یکدیگر همپوشانی دارند و در نهایت شاید 10 واحد از 150 واحد در دیگر دروس تکراری ادغام شود.
وی با تاکید بر اینکه در صورت سه ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان هیچ گونه لطمه ای به واحدهای درسی وارد نمی شود و واحدهای اصلی، تربیتی و کارورزی سر جای خود باقی خواهد ماند، انتقاد دیگر درباره فشار به دانشجو معلمانی که ترم تابستانی می گیرند را وارد ندانست.
معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: دانشجو معلمان از بدو شروع به تحصیل در استخدام آموزش و پرورش هستند لذا دوره فراغت از تحصیل در تابستان برای آنها همانند دانشگاه های دیگر معنا ندارد همچنین به دلیل اینکه این دانشجویان تعهد شبانه روزی دارند با ارائه واحدهای درسی بیشتر در تابستان هیچ گونه فشاری بر آنها تحمیل نخواهد شد.
روشندل اربطانی افزود: البته در این میان تلاش می شود تا لطمه ای به کیفیت آموزش وارد نشود و مهم جبران کمبود معلمی است که در کشور به ویژه در مناطق محروم وجود دارد و این دانشجو معلمان باید هر چه سریع تر وارد این چرخه شوند.
به گفته وی دانشگاه فرهنگیان بنا دارد با استفاده از ظرفیت تبصره ماده 5 آئین نامه دوره کارشناسی که دانشگاه ها را مجاز کرده تا سقف 10 درصد دروس پایه خود را به صورت مجازی ارائه دهند، برخی دروس را که نیاز به حضور فیزیکی دانشجو معلمان در کلاس درس نیست را از این طریق در تابستان داشته باشد زیرا به لحاظ وضعیت آب و هوایی و کمبود برق عملا برگزاری ترم های تابستانی حضوری در تمامی استان ها امکان پذیر نیست.
معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان یادآورشد: 3 ساله شدن دوره کارشناسی شامل دانشجو معلمانی که اکنون مشغول به تحصیل هستند، نخواهد شد و در صورت تصویب این طرح، برای افرادی که در سال 98 وارد این دانشگاه می شوند قابلیت اجرایی دارد.
روشندل اربطانی تعداد کنونی دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان را 42 هزار نفر عنوان کرد و گفت: 19 هزار نفر از این دانشجو معلمان در سال تحصیلی جاری جذب شدند که از مهر امسال تحصیلات خود را آغاز کردند و حدود 5 هزار نفر نیز در تکمیل ظرفیت به این تعداد دانشجو معلم اضافه خواهد شد که از بهمن ماه وارد دانشگاه فرهنگیان می شوند.
وی افزود: از آنجا که در چند سال گذشته روند ورود دانشجویان استعدادهای برتر به دانشگاه فرهنگیان افزایش یافته و به همین نسبت نیز انتظارات از این دانشگاه بالا رفته است برای افزایش کیفیت آموزشی، دوره های کوتاه مدت و کارگاه های مختلف در کنار برنامه درسی در نظر گرفته شده است.
معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: در کنار 16 رشته تحصیلی این دانشگاه، بنا داریم دو رشته علوم تجربی و آموزش هنر نیز از سال آینده به مجموع رشته ها اضافه شود همچنین رشته های دیگری نیز در دست تولید است که به تدریج در سال های آینده در میان رشته های تحصیلی جای خواهد گرفت.

منبع :
http://www.irna.ir/fa/News/83119683
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 219 بار   |   دفعات چاپ: 31 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

جمعیت توسعه علمی ایران Iranian Association for Scientific Development
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4056