بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار انجمن::
کمیته علمی::
نقد و بررسی سیاست ها ::
اخبار علمی::
کتابخانه مجازی::
عضویت ::
آلبوم تصاویر::
پیوندها::
تسهیلات پایگاه::
ارتباط با ما ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: جوان‌گرایی؛ مولفه‌ای که در انتخاب مسئولان دانشگاهی پررنگ شد
:: هفتمین جشنواره ملی رویش شهریورماه برگزار می‌شود
:: حل مشکلات جامعه با اعتماد به جوانان
:: نتایج اولیه آزمون سراسری ۹۸ منتشر شد
:: نهمین همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
:: دستیابی به توسعه همگن کشور با همکاری مجموعه حاکمیتی و آموزش عالی
:: برگزاری سومین نمایشگاه "دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز" در مهرماه
:: ستاری: شاخص نوآوری کشور ۴ رتبه ارتقا یافته است
:: کارخانه نوآوری، گامی برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان
:: زمان آموزش نظامی اعضای هیئت علمی طرح سربازی اعلام شد
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..

AWT IMAGE

  AWT IMAGE

 
:: برنامه دانشگاه شهید بهشتی برای حمایت از تولید داخل/ارتقای اساتیدی که پروژه‌های ملی داشته باشند ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۱۶ | 

راهکار دانشگاهیان برای حمایت از تولید داخلی؛
برنامه دانشگاه شهید بهشتی برای حمایت از تولید داخل/ارتقای اساتیدی که پروژه‌های ملی داشته باشند

دکتر سید حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی بر ضرورت توجه به موضوعات و معضلات جامعه در رساله‌های دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: استادان و دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی که بتوانند در رساله‌ها و پایان‌نامه‌های خود معضلی از معضلات جامعه را حل کنند و حتی پروژه‌های ملی داشته باشند،‌ مورد تشویق و حمایت قرار می‌گیرند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر صدوق به مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه شهید بهشتی در حمایت از بازار تولید داخلی اشاره کرد و گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) سرمایه اصلی دانشگاه‌ها به شمار می‌روند و باید تلاش کرد تا رساله‌های دانشجویان این مقاطع تحصیلی به سمت حل مسائل و معضلات کشور هدایت شوند و چالش‌های جامعه را در طرح‌نامه ارائه خود به استادان راهنما ارائه دهند و این بهترین راه توجه دانشگاه‌ها به مشکلات کشور است.
وی تصریح کرد: زمانی که رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی با توجه به موضوعات و نیازهای جامعه تعریف شود، مطمئناً دانشگاه‌ها به سمت هر یک از مشکلات قدم گذاشته‌اند و به جای اینکه مسائل انتزاعی برای پایان‌نامه‌های دانشجویان پیشنهاد دهیم و فقط به این فکر باشیم که یک مقاله خارجی از داخل این پایان‌نامه‌ها خارج شود، به این می‌اندیشیم که اگر مقاله‌ای هم از داخل رساله‌های استخراج می‌شود، آن مقاله مشکلی از مشکلات جامعه را رفع کند.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی به راهکارهای حوزه پژوهشی دانشگاه‌ها در حل چالش‌های کشور اشاره کرد و گفت: در این حوزه نیز می‌توان تلاش کرد استادانی که مقالات آنها چالشی از مشکلات کشور را حل کند، مورد ارتقا و تشویق قرار می‌گیرند یعنی باید سیاست‌ها و تمهیداتی به کار گیریم که استادان به جای تلاش برای چاپ مقالات در مجلات خارجی به منظور دریافت ارتقا به فکر حل معضلات جامعه از طریق پژوهش باشند، تا بتوان نتایج آن پژوهش‌ها را کاربردی کرد.
دکتر صدوق همچنین بر ضرورت حمایت دستگاه‌های خارج از دانشگاه در حل مشکلات جامعه از طریق مراکز علمی تاکید کرد و گفت: دستگاه‌های توسعه‌ای باید پروژه‌های پژوهشی خود را به دانشگاه‌ها و مراکز علمی بسپارند، متأسفانه این رویکرد در جامعه کشور ما بسیار کمرنگ است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌ها و تأکیدات وزارت علوم به مراکز علمی و پژوهشی کشور توجه به موضوع حمایت از بازار تولید داخلی است و وزیر علوم نیز این موضوع را طی نامه‌ای به دانشگاه‌ها ابلاغ کردند. معتقدم دانشگاه‌ها نیز باید در این زمینه پیشگام باشند و سیاست‌ها برنامه‌های مدون و جدی در این زمینه تدوین کنند.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی از حمایت و تشویق این دانشگاه از رساله‌ها و پایان‌نامه‌های دانشجویی که بتوانند مشکلات جامعه را حل کنند، خبر داد و گفت: دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی که موضوعات پایان‌نامه آن‌ها مسائل روز جامعه باشد و بتوانند مشکلات کشور را حل کنند مورد حمایت و تشویق دانشگاه قرار می‌گیرند.
دکتر صدوق خاطرنشان کرد: همچنین استادانی که رساله‌های آن‌ها با موضوع روز جامعه منطبق باشد و یک چالش ملی را رفع کنند در هیئت ممیزه دانشگاه بررسی و ارتقا خواهند یافت؛ بنابراین بررسی و تحقیق روی پروژه‌های ملی کشور از سوی استادان بر ارتقای آن‌ها تأثیرگذار خواهد بود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و سایر واحدهای تابعه، ضمن ابلاغ تدابیر راهبردی برای کاهش آثار تحریم‌ها بر امور کیفی و فعالیت‌های دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری، حمایت قاطع از برنامه‌های دولت جهت صرفه‌جویی و اجرای اقتصاد مقاومتی را خواستار شد.
دکتر غلامی در این نامه، تمرکز بر موضوع اقتصاد مقاومتی، حمایت همه جانبه جامعه دانشگاهی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید را نیز امری ضروری دانست و خواستار انجام اقدامات مناسب دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی جهت حمایت قاطع از برنامه‌های دولت جهت کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی و ارائه گزارش به این وزارت شد.
دکتر غلامی همچنین در فراخوانی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، انجام اقدامات اجرایی در راستای راهبردهای اساسی مدنظر ریاست جمهوری به منظور "فائق آمدن بر مشکلات و چالش‌های جاری کشور"، از جمله «حمایت از بازار تولید داخلی» و «پشتیبانی و حمایت از فرآیندهای افزایش تولید، ارتقای کیفیت و بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید در کلیه واحدهای تولیدی کشور» را مورد تأکید قرار داد.
https://www.msrt.ir/fa/news/40614/
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 171 بار   |   دفعات چاپ: 20 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

جمعیت توسعه علمی ایران Iranian Association for Scientific Development
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3937